Találkozás Kányádi Sándorral

Vidd hírét!
 
 

„Én lényegében ellazsáltam az életemet azzal, hogy találkoztam, akivel csak lehetett.” És találkozott velem is, sikerült azon szerencsés emberré válnom, ki egy rövid beszélgetést folytathatott mindnyájunk Sanyi bácsijával.

– Életében először mi késztette alkotásra?

– Nézd drágaságom, minden valamire való gyermek kicsi korában megpróbálkozik írással, versírással, aztán az okosabbak abbahagyják.

– Gyerekkorában gondolta valaha is, hogy elismert költő lesz?

Én ilyesmire nem gondoltam, az ember csupán írt egy verset. Aztán elég öreg voltam már amikor megjelentek verseim, 20 éves is talán. S én még most sem gondolom, hogy költő vagyok, ezt majd ti döntitek el s az unokáink, ha azok is emlegetni fognak, akkor valószínű, hogy költő voltam.

– Mi a legnagyobb elégtétele az életben?

– Nem tudom. Egyrészt van két ügyes fiam, egyelőre két unokám, 52 éve vagyok házas, van hol laknom, van fedél a fejem fölött és azt hiszem, hogy nem töltöttem haszontalanul az életemet.

– Miben látja az irodalom szerepét ma?

– Az irodalom szerepét? Attól függ, hogy ki mit akar látni benne. Valahol mindenféle írás irodalom. Aki írni akar az anyanyelvbe kapaszkodik és az akar valamit azon a nyelven. Ezt általában olyan emberek teszik, akikben nem áll meg a szó, s van ki papírra is veti. És a szerepét abban látom, hogyha hasznát veszik az emberek, a szépet akaró emberek.

– Mit üzenne a diákíróknak?

– Azt, hogy föl a fejjel és arra kell gondolni, hogy jobbak lesznek, különbek lesznek, mint az elődök. A nagy elődökre tekintsenek, mondjuk, Petőfi Sándort akarják túlszárnyalni, vagy Vörösmarty Mihályt vagy éppen Kölcsey Ferencet (és Kányádi Sándort – szerk. egjegyzése).

És lassan kiürült a nagy terem, elaludtak a fényei. A színpadon maradt egy asztal és két pohár. Mindenki tudja, az egyik Kányádi Sándoré volt. Mindenki tudja: ott ültem az egyik székben, olyan székben amilyenben soha azelőtt.


Vidd hírét!