Régi közhely, de igaz: az élet Az igazi kaland. Mint ahogy ebben a könyben is: kiscsalád és nagycsalád, nyugalom és kockáztatás, megállapodás és költözés, élet és halál…
Benjamin Mee, aki szabadfoglalkozású újságíró, és aki nem mellesleg nagy természetbarát, egy hirtelen ötlettől vezérelve feladja londoni lakását és biztos nagyvárosi egzisztenciáját, hogy egy dél-franciaországi tanyára költözzön. Terveiben támogatója felesége, Katherine is, így két kisgyerekükkel ő is követi férjét. Az idilli életet hirtelen sötét felhők árnyékolják be, amikor Katherine-nél súlyos betegséget, agydaganatot diagnosztizálnak. Végeérhetetlennek tűnő harc kezdődik a daganat és az egészségügyi bürokrácia ellen, ám él a remény. Műtéteken és kezeléseken túl Katherine szépen regenerálódik, gyógyulgat.
Ekkor derült égből villámcsapásként ötlik szemükbe egy újsághirdetés, amely az angliai Dartmoor Vadasparkot kínálja eladásra. Az egész család fellelkesül: Benjamin húga, ügyvéd bátyja, sőt még édesanyja is, aki a teljes családi vagyont hajlandó feláldozni. Ha már a teljes Mee család támogatja az ötletet, a vásárlás tényének eldöntése sem nehéz. De a többi intéznivaló, ami egy ilyen típusú ingatlan megszerzésével jár, pont olyan körülményes és bonyolult, mint amilyennek laikusként mi is elképzeljük… Hiszen legelőször is meg kell nyerni az eladó bizalmát, hogy egyáltalán komolyan vegye ajánlatukat… Aztán a hitelezőket és a bankok ügyvédeit, hogy hajlandóak legyenek kölcsönök folyósítására… És amikor célegyenesbe kerülve végre övék a vadaspark, akkor elő kell teremteni a javítási és fenntartási költségeket egy még működésképtelen intézmény számára…
A park, bár elhanyagolt és nincs működési engedélye, cseppet sem kihalt. Sőt… A teljesség igénye nélkül: három tigris, oroszlánok, három jól megtermett európai medve, három jaguár, két puma, egy hiúz, néhány flamingó, sündisznó, mosómedve és egy brazíliai tapír, egy farkasfalka, valamint egy majomcsapat gazdagítja kezdetben a vegyes kínálatot. A tönkrement kerítések mögül hol egy farkas, hol egy tigris szabadul ki, komoly izgalmat okozva mind a vadaspark gondozóinak, mind a falubeli embereknek és hivatalosságoknak. Nemegyszer a puska is kézbe kerül…

És Katherine állapota hirtelen válságosra fordul… Megható végigkövetni, ahogy Benjamin elgondozza egyre magatehetetlenebbé váló feleségét, akinek mozgását, beszédét egyaránt lebénítja a gyilkos kór. Katherine halála után a férfi igazi túlélőként viselkedik. Már-már azt hinné az olvasó, érzelmeit kiölték a sorozatos nehézségek, amikor fejbe kólint a következő mondat: „Kezdetben néhány óránként egyedül kellett maradnom, hogy kisírhassam magamat.”
És ahogy a kitűzött megnyitó napja közledik, úgy tornyosulnak a tennivalók, sűrűsödnek az érzelmek, fogy a pénz…
Benjamin Mee a David Attenborough és Gerald Durell képviselte környezetvédelmi eszme követője: állatkertekre, állatparkokra szükség van, hiszen amellett, hogy turisztikai látványosságként és ismeretszerzési bázisként szolgálnak, lehetőséget adnak a veszélyeztetett fajok szaporítására és megtartására. Mindezt úgy kell szervezni, hogy az emberek minél kisebb mértékben avatkozzanak be az ökoszisztémába, az állatok mikro- és makrokörnyezetébe.
Az igazi kaland könnyed, szórakoztató olvasmány. És bár nincs benne fabulai tanító-nevelő szándék, mégis rengeteget tanulhatunk belőle: hitet, reményt, merészséget, élni akarást, kitartást. A könyvből készült film már látható a mozikban. Cameron Crowe rendező Matt Damon és Scarlett Johansson főszereplésével forgatta le ezt az érzelmes, játékos, kalandos történetet.