A Könyvhét harmadik napján

Vidd hírét!
 
 

A 82. Ünnepi Könyvhét harmadik napján a Scolar Kiadó standján 11 órától Ungvári Tamás dedikálja legújabb könyvét. A Bűnbeesés után című kötet a két világháború közötti Európa kulturális történetét vázolja fel emberi sorsok tükrében. Az elbeszélés gyújtópontjában a Molotov–Ribbentrop-paktumként ismert halálos ölelkezés áll, mely Európa eladdig ismeretlen mélységű bűnbeesését vonta maga után. A sztálini és a hitleri diktatúra kézfogója az uralkodó eszmék összeomlásával járt. 1939 augusztusában az európai értelmiség nemcsak fizikailag, hanem szellemi értelemben is hontalan lett: a diktatúrák váratlan szövetsége megroppantotta az ideológiai axiómákat. Az antifasizmus élén menetelő kommunistákat e paktum erkölcsi hitelüktől fosztotta meg, ha ugyan a moszkvai kirakatperek után maradt még morális tőkéjük.

A szellemi hontalanságban útitársakká lett írók, költők, művészek, tudósok sora nem volt egységes csapat. Egyénenként és tanácstalanul kerestek kiutat az eszmei csődből. Az ideológiai otthontalanságot száműzöttek milliói hurcolták a hátizsákjukban – Arthur Koestlertől Heinrich Mannon és Anna Ahmatován át Alma Mahlerig.

A kötetet különleges fotómelléklet egészíti ki a korszak fő- és mellékszereplőiről, a lázadókról és az elnyomókról: Gorkijtól André Malraux-ról át Kafka szerelméig, Milena Jesenskáig, Sztálintól Beriján át Hitlerig. – A Scolar részletes programja itt található.

Az Agave standján szombaton Steven Saylor dedikál, az amerikai író a Birodalom magyar megjelenése kapcsán látogatott Budapestre. A gigantikus történelmi eposznak, a Rómának a folytatásában öt generáción keresztül követhetjük az arisztokrata Pinarius család sorsát, Augustus uralkodásától a Római Birodalom fénykoráig. A Birodalom című regényt a korszak drámai, meghatározó eseményei teszik kalandossá: a Pinarius família tagjai tanúi lesznek Tiberius fondorlatainak, Caligula őrületének, Nero hanyatlásának, valamint annak, amint Domitianus gyilkos üldözési mániája előkészíti a terepet a Traianus- és Hadrianus-féle aranykor számára. Átélhetjük a Kr. u. 64-es év nagy tűzvészét, Nero keresztényüldözését és a Colosseum megnyitását kísérő döbbenetes bemutatókat. A regény szívében azonban mindvégig a Pinariusok nehéz döntései és nemegyszer ellenállhatatlan kísértései feszülnek egymásnak. Egyikük a hírhedt Messalina játékszere lesz, másikuk egy Vesta-szűzzel szűri össze a levet, egy harmadikat Nero ejti rabul, és olyan is akad, aki teljesen átadja magát egy különös, új szektának, amely kereszténynek nevezi magát.

Szombaton délután 4 órától a Geopen standján Halász Margit dedikálja két legújabb könyvét. A Gyöngyhomokban a Duna-Tisza köze homokján élő család generációkon átívelő, fordulatos, érzelmekkel teli legendáriumával ismerkedhetünk meg. A Kétvízközt áll egy hatalmas sárgabarackfa, melynek gyökerei alatt félzsáknyi kincs van elrejtve, a lápi sellő fia ásta el oda összegyűjtött gyöngyeit – meséli estéről estére a Homokhát egyik legendáját hét gyermekének Ördög Rozál, aki maga is mesésen kalandos élettel a háta mögött ismerkedett meg szerelmével, Négyökrű Mihállyal. A hét gyermek felnő, de a 20. század Magyarországán mindegyiküknek tapasztalnia kell, bármerre fordul is a történelem kereke, boldogulásuk kulcsát – a kincset – csak a mesék világában találhatják meg. A szerzőtől megszokott, humorral és derűvel átszőtt sajátos nyelvezet igazi gyöngyszeme irodalmunknak.

„A Tisza-parton mit keresek?” – Ady költői kérdésére végre megszületett a költői válasz Halász Margit kisregényében. A mesefolyam magával ragadja a déli verőn álmodozót, megmutatva, mennyi mítosz, legenda, szépség és báj lakozik a „Gémes kút, malom alja, fokos, / Sivatag, lárma, durva kezek” világában, ahol a „vad csókok” mögött igazi zabolátlan szenvedélyek munkálnak. A falusi rajztanárnő és a cigány festőművész reménytelen szerelmének tragikus krónikájában a magyar népmese és az európai kultúra meghatározó forrásainak – a görög mítoszok és a keresztény hitvilág elbeszélői hagyományai örvénylenek. A szerző egyedi nyelvezete pedig a felszabadult derű és humor túlhabzásából merítve elbűvöli olvasóját – akár a folyó legendáriumában a szörny-szirén éneke.

A József Attila Kör Irodalmi Egyesület (JAK) hagyományos könyvheti rendezvényét, a JAK Pikniket idén a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójával (FFS) közösen a Mai Manó Házban rendezi meg 2011. június 4-én. Az idei rendezvény tematikája az irodalom és a fotográfia kapcsolatának többirányú megközelítése lesz. A rendezvényen két fiatal fotográfus, Dézsi Judit és Hegedűs János kortárs költőkről és írókról készült portréfotói, továbbá négy első kötetes szerző könyvei kerülnek bemutatásra. Deres Kornélia Szőrapa, Márkus András A kolozsvári orgia, Szabó Marcell A szorítás alakja című verseskötéhez és Pomázi Adél Holnap hétfő című regényéhez az FFS tagjai készítenek fotóillusztrációkat, amik a szerzőkkel való beszélgetés során vetítés keretein belül fognak szerepelni. A fiatalok mellett olyan írók is a rendezvény vendégei lesznek, akik nem csak irodalmi, hanem a fotóművészeti tevékenységükről ismertek, mint Szijj Ferenc és Závada Pál. Velük Pfisztner Gábor szakújságíró, fotókritikus, a MOME előadója fog beszélgetni.

18.00.-tól Nemes Z. Márió, költő, kritikus mutatja be Dézsi Judit és Hegedűs János fotóit. A vetítés alatt Damien Bonneau, külön a JAK Piknikre komponált, a fotósorozatok ihlette instrumenstális zenei kollázsát hallhatjuk.

18.30.-tól Závada Pál, Szijj Ferenc és Pfisztner Gábor fotó és irodalom kapcsolatát kutatva, többek között azt a kérdést fogják körüljárni, hogy mi az, amit képpel, és mi az, amit csak szöveggel lehet elmondani. Vagy egyszerre a kettővel kell mesélni?

20.00.-tól Piknik a Mai Manó Ház Napfény műtermében

20.30.-tól Deres Kornélia, Pomázi Adél, Márkus András és Szabó Marcell kötetét Hercsel Adél, újságíró mutatja be. A beszélgetés után, a szövegek párbeszédbe lépnek a képekkel: a szerzők fölolvasása alatt az FFS tagjainak a szövegekhez készített fotóit láthatjuk. Akik a fotókat készítik: Taskovics Dorka, Alpern Bernadett, Ember Sári, Kolozsi Bea, Borsay Márti, Illés Zsófia Szonja, Rapi Mariann, Vedres Ági, Mohácsi Ildi, Koleszár Adél, Bartha Máté.

Ne feledjétek: szombaton van a Könyvek Éjszakája. Íme némi ízelítő a programból:

Ciceró Könyvstúdió standja (116)

19.00: Szent Johanna Gimi Fan Club találkozó a szerző részvételével. Akadályverseny, nyereményjáték, ajándékok, meglepetések!

Partvonal Kiadó standja (4 – Deák Ferenc utca)

18.00-20.00 Szöszmösz kardigán és barátai – kézműves asztal és verseny gyerekeknek. Schubert András meseregényének 1-1 részlete alapján rajz, festékszórós kép vagy a ragasztó segítségével igazi kollázs készíthető. A versenyre beadott alkotásokra a Könyvhét végéig a helyszínen és a Partvonal Facebook-oldalán lehet szavazni. Fődíj: dedikált kötet és kedves órazseni figura.

19.00-20.00 30 mp alatt – kvízjátékok felnőtteknek. Világos, mi az a fiskális, mi a monetáris? Megvan a híres barlang hasonlat? Na, és melyik országban található a Machu Pichu? A kiadó idén ismeretterjesztéssel készül a Könyvhétre és új, 30 másodperc könyveinek szellemében időre méri és díjazza a tudást.

20.00 A krimit nemcsak olvasni és nézni, de játszani is lehet! Nyomozzunk újra a Könyvek Éjszakáján! Tavaly Agatha Christie, idén megtörtént bűnesetek a téma. A Mozdulj ki és nyomozz-eseménysorozat különkiadása a Partvonal Kiadó és a Krimiestek.hu szervezésében. Érdemes időben a standnál lenni, hogy a 12 helyszín közül az egyiket Te találd meg először!

20:30-tól Borkóstolás a Boráruda jóvoltából, kötetlen beszélgetés a könyvekről.

Folyamatos program: Sudoku-rajongó? Most díjazzuk a teljesítményét! Aki az 5 nap alatt a standunknál elveszi, majd helyesen kitölti új, Nagy sudoku könyv című kötetünk egyik feladványát, 50% kedvezménnyel vásárolhatja meg az egész évre elég játékot tartalmazó gyűjteményt.

 


Vidd hírét!