Ígéretes: The Submission

Vidd hírét!
 
 

Szerte a nagyvilágban felkapták a témát, minden vezető lap foglalkozik Amy Waldman regényével, a The Submissionnel. Regényről van szó, amely nagyon finoman elegyíti a fikciót a valósággal. A Guardian azt írja: ha létezett volna egy bizarr megállapodás a tényirodalom és a fikció tollforgatói között, miszerint a 9/11-el foglalkozó témákat jól elhatárolható területekre osztják egymás között, azt most a korábban a New York Times-nál is dolgolzó Waldman felrúgta volna ezzel a könyvével. A The Submission ugyanis valós eseményeken alapszik, de egy érdekes kérdést vet fel, és ezt egy fiktív történetbe helyezi.

A regény cselekménye 2003-ban kezdődik, New York egy emlékművet készül állítani 9/11 áldozatainak a Ground Zero területén. Művészetkritikusok, ismert közszereplők és New York városának egy prominens családja arról kell döntsenek, hogy melyik pályázatot fogadják el a benyújtottak közül. A művészek kiléte ismeretlen a zsűri előtt, s így a nyertes személye is csak azt követően lesz ismert, hogy a zsűri döntött. Az illetőt pedig Mohammad Khan-nak hívják, ő egy amerikai muszlim.

A média nagyon hamar Khan ellen hangolja a közvéleményt, az emberek dührohamot kapnak, a sajtó pedig különféle támadásokkal illeti a művészt, az amerikai keresztény örökség elleni támadásnak nevezik a korábban (még anonimként) megcsodált és elismert alkotást. Khan túl büszke és arrogáns ahhoz, hogy azzal védekezzen: ő nem terrorista, és nem is vonja vissza a nevezését. Waldman figurái eredetiek: a liberális Clare özvegyen maradt szeptember 11-én; Sean a tüzoltó testvérét veszítette el aznap; Alyssa a könyörtelen riporter szerepében lázong; Asma pedig, a bangladeshi nő – a regény leglelkiismeretesebb alakja – a férjét gyászolja, aki illegális munkát végzett a Toronyban.Waldman ezeken az embereken keresztül ábrázolja azoknak a viharos érzelmeknek az összecsapását, amelyeket mind 9/11 szült.

Tavaly hatalmas vitát kavart New Yorkban az a felvetés, miszerint a muszlimok egy mecset építését kérték Alsó-Manhattanben. Waldmant talán ez az esemény inspirálta; regényével megkongatott egy harangot: a sajtó által feltüzelt, dühös nép csúnya reakciókra képes, ha egy muszlim építészeti remekmű kerül a terítékre amerikai földön, s a minden felett szemet húnyó politikusok nagy mértékben képesek kihasználni az ellentmondásos helyzeteket, hogy saját pozíciójukat megszilárdítsák.

Tanulságos történet a regényíróként debütáló Waldmantől. Reméljük, hogy a könyv magyarul is megjelenhet egyszer.


Vidd hírét!