A tekintélyes amerikai üzleti magazin, a Forbes összeállította hagyományos éves listáját, amelyről kiderül, hogy az írók közül ki keresett a legjobban az elmúlt évben. A trónon idén sincs meglepetés: 2011-ben is James Patterson keresett a legtöbbet a könyvei eladásával, ráadásul túlszárnyalta a 2010-es 84 millió dolláros bevételét, és a Forbes számításai szerint tavaly 94 millióval vastagodott a pénztárcája/bankszámlája. Az amerikai író az év folyamán 14 könyvet adott ki különböző műfajokban – Patterson, mint az ismeretes, nem csak krimiket, hanem gyerekkönyveket és romantikus regényeket is ír. A Forbes a hivatalos statisztikák figyelembevételével és a könyvipar szakértőivel való konzultálás nyomán állította össze a listát.
Patterson több mint kétszer annyit keresett, mint a második Stephen King, aki a számítások szerint 39 millió amerikai dollárral lett gazdagabb 2011-ben. A horror koronázatlan királya tavaly a 11/22/63-mal rengette meg a sikerlistákat, amely John Fitzgerald Kennedy meggyilkolásáról szól, és amelyik – a korábbi ígéretek szerint – magyarul 2012 karácsonyára fog megjelenni az Európa Könyvkiadó gondozásában. King amúgy előlépett egy helyet: a tavalyelőtt 28 milliót keresett, s ezzel a számmal csak harmadik tudott lenni. Igaz, 28 millióval az idei listán csak negyedik lehetne, hiszen a harmadik – és egyben a legjobban kereső a nő között – Janet Evanovich 33 milliót kaszált a 2011-es évben.
Előrébb lépett még John Grisham, a jogi thrillerek mestere: a tavaly a nyolcadik volt (18 millióval), az idén a negyedik (26 millióval); Jeff Kinney, az Egy ropi naplója sorozat szerzője a kilencedik helyről (17 millió) az ötödikre lépett (25 millió); Suzanne Collins a tavaly csak a tizenkettedik helyen volt, az idén a kilencedik, de ami még fontosabb: megduplázta a bevételét, 10 millióról 20-ra. Collins a nagysikerű adaptációnak köszönhetően jövőre feltehetően még előrébb kerül.
Zuhant a listán Danielle Steel, aki a tavaly második volt (35 millióval), az idén viszont csak nyolcadik (23 millióval); hátralépett Dean R. Koontz is: a hetedikről a tizedikre, pedig a bevétele számszerűen nem változott. A legtöbbet viszont Rick Riordan (a magyarul is olvasható Percy Jackson-sorozat szerzője), Nicholas Sparks és Stephenie Meyer zuhantak: Sparks és Riordan egyáltalán nincs a listán, Meyer pedig a tizenharmadik.
Újoncnak számít a sokat vitatott történelmi könyveiről híres Bill O’Reilly (24 millióval a hatodik), Nora Roberts (23 millióval a hetedik) és George RR Martin (15 millióval a tizenegyedik), aki A tűz és jég dala adaptációjának köszönhetően nagy népszerűségnek örvend világszerte.
A top tízben amúgy az idén négy nő található – eggyel több, mint tavaly, és a Forbes úgy véli, hogy jövőre még egy nő beverekedi magát az elsők közé. Természetesen EL James-re, az Ötven árnyalat-trilógia szerzőjére gondolnak. Az biztosnak látszik, hogy Suzanne Collins nem távozik, hiszen az Éhezők-trilógia Amerika-szerte az eladási listák élén van, és visszatérhet JK Rowling is, ha ősszel nagyot robban első felnőttekhez szóló regénye, így jövőre még több írónő lehet majd az első tízben.