A Ladbrokes fogadóiroda évről évre az elsők közé (ha éppen nem az első helyre) sorolja az irodalmi Nobel-díjra jelölt esélyesek között a japán Haruki Murakamit, de a Norvég erdő és a 1Q84 szerzője eddig mindig lemaradt a legrangosabb irodalmi kitüntetésről. (Azt a rend kedvéért tegyük hozzá, hogy a jelöltek kiléte tulajdonképpen nem publikus, így a Ladbrokesnál is csak sejtik, hogy Murakami jelölt, biztos információjuk erről nem igazán lehet.) Ha az elmúlt évek Ladbrokes-szorzóit és az évenkénti végeredményeket figyelembe vesszük, akkor megkockáztathatjuk, hogy Murakami az idén sem lesz Nobel-díjas.
A japán író esetében jelen cikk írásakor a brit fogadóirodánál ötszörös az odds, és ezzel Murakami a legvalószínűbb győztes a Ladbrokes szerint – már ha győztesnek nevezhetjük az irodalmi Nobel-díjast. A tavaly ennél is nagyobbra tartották Murakami esélyeit, akkor csak háromszorosát fizette volna az iroda, ha végül őt hirdetik ki díjazottnak, és 2012-ben is ő vezette a listát, amikor hét az egyhez volt szerintük az esélye annak, hogy a Svéd Akadémia neki ítéli oda a Nobel-díjat. 2012-ben végül a kínai Mo Jen, 2013-ban pedig a kanadai Alice Munro kapta az elismerést.
Idén a második helyre Ngũgĩ wa Thiong’o kenyai írót, költőt, drámaírót, publicistát sorolja a Ladbrokes, az ő esetében az odds rövid idő alatt 33-szorosról 6-szorosra „zsugorodott”, ami azt jelenti, hogy megnőttek az esélyei. A 76 éves Thiong’o Kenyában született, tanulmányait kálvinista missziós iskolákban kezdte meg, egyetemi diplomát Ugandában szerzett. Egy 1977-ben született drámája miatt az akkori alelnök letartóztatta, szabadulása után pedig emigrálni kényszerült, és csak 22 év elteltével térhetett haza – igaz, csak rövid időre. A száműzetése idején angolul írt, de ma már kikuju nyelven alkot, és írásait ő fordítja angolra is. Magyarul három könyve jelent meg a ’70-es években, valamennyi az Európa Kiadó gondozásában.
Jelen cikk írásakor/publikálásakor a harmadik legesélyesebbnek Ásszija Dzsebár algériai írót és műfordítót sorolja a Ladbrokes, az ő Nobel-díja esetén a fogadóiroda a befizetett összeg 10-szeresét fizetné. A feminista nézeteiről is híres Dzsebár Észak-Afrika egyik legjelentősebb írója, legtöbb műve az algériai nőkre nehezedő terhekről szól. (A tudomásunk szerint a 78 éves írónőnek magyarul eddig még egyetlen műve sem jelent meg.) 2006 óta a Francia Akadémia tagja, a New York Egyetemen frankofón irodalmat tanít.
A negyedik helyen hárman osztoznak a Ladbrokesnál, valamennyien 12-szeres szorzóval az esélyesek listáján: Szvetlana Alekszijevics fehérorosz oknyomozó újságíró, Joyce Carol Oates amerikai írónő és Jon Fosse norvég költő, regény- és drámaíró. Évről évre egy magyar író nevét is az esélyesek között emlegeti a Ladbrokes. Ha arra fogadnál, hogy Nádas Péter kapja idén az irodalmi Nobel-díjat, és decemberben tényleg a Kossuth-díjas magyar író vehetné át a svéd uralkodótól az Alfred Nobel arcképével díszített emlékérmét és a 10 millió svéd koronát, akkor a brit fogadóiroda a megtett összeg húszsorosát fizetné vissza.