Minden év októberének elején felvetődik a nagy kérdés: ki kapja idén az irodalmi Nobel-díjat? A válaszra 2016-ban egy héttel többet kell várni, ugyanis a Svéd Királyi Akadémia a szokásosnál később, csak október 13-án hirdeti ki az idei díjazottat. Azt az előző években megfigyeltük, hogy a brit Ladbrokes fogadóiroda szorzói viszonylag jó támpontot jelentenek, ha meg akarjuk tippelni a győztest. Az elmúlt évek irodalmi Nobel-díjasai rendre olyanok lettek, akiket a Ladbrokes az esélyesek közé sorolt. Lássuk, hogy idén kik a legrangosab irodalmi díj várományosai!
Murakami Haruki
Az 1949-ben született japán író és műfordító minden évben a legesélyesebbnek kikiáltott szerző, ám az irodalmi Nobel-díjat még nem kapta meg. Murakaminak a nemzetközi ismertséget az 1987-es Norvég erdő című regénye hozta meg, amely magyarul a Geopen Könyvkiadó gondozásában jelent meg. A könyvből Japánban több mint egymillió példányt adtak el. Noha a szülei mindketten japán irodalmat tanítottak, Murakamit inkább a nyugati kultúra, az amerikai detektívregények és sci-fi érdekelte. Olyanok voltak rá különös hatással, mint Kurt Vonnegut, Richard Brautigan, Günter Grass, a Beatles, Nat King Cole, Elvis Presley és a Beach Boys. Murakami az írás mellett műfordítóként is jeleskedik. Japán nyelven az ő fordításában jelentek meg többek közt F. Scott Fitzgerald, Raymond Carver, Truman Capote és John Irving művei is. 2006-ban Csehországban Franz Kafka-díjjal, 2009-ben a Jeruzsálemi Nemzetközi Könyvvásáron Jeruzsálem-díjjal tüntették ki. Ő lehetne a hatodik olyan szerző, aki a szintén rangos Jeruzsálem-díj mellé megkapja az irodalmi Nobel-díjat is.
Murakami majdnem összes eddigi műve megjelent már magyar nyelven is; itthon a szerző életművét a Geopen Könyvkiadó gondozza, és az évezredben már rendkívül gyorsan jelennek meg magyarul is a japán író könyvei. A színtelen Tazaki Cukuru és zarándokévei például koreai, magyar és spanyol nyelven jelent meg elsőként fordításban.
Adonis
A szír költő, esszéista és műfordító 1930. január 1-jén született Szíriában. Arab irodalomból doktori diplomája van, a modern arab költészet úttörőjeként emlegetik. Párizsban él, arabul és franciául egyaránt alkot. 1956-ban politikai okokból bebörtönözték, ezt követően költözött előbb Libanonba, ahol Júszuf al-Khállal közösen létrehozta a Majallat Si’r (jelentése: Költészet) folyóiratot. Ebben először közölték fordításban nyugati költők műveit, többek között Ezra Pound-, T. S. Eliot- és William Butler Yeats-verseket. Adonis sem ma került az esélyeseket latolgatók figyelmébe, már évek óta az irodalmi Nobel-díj egyik várományosának tartják.
Philip Roth
Philip Roth az amerikai irodalomban egyedüliként háromszor nyerte el a PEN Club Faulkner-díját, az Amerikai pasztorálért pedig Pulitzer-díjat kapott. A Szégyenfolt 2001-ben megkapta az év legjobb angol könyvének járó W. H. Smith díjat és az írót 2002-ben az Amerikai Könyv Alapítvány díjával jutalmazták addigi munkásságáért. Az Összeesküvés Amerika ellen című regényével újból elnyerte a W. H. Smith díjat, ezen kívül az alternatív történelemírásért járó Sidewise-díjat és az Amerikai Történészek Társaságának kitüntetését. 2006-ban a PEN Club Nabokov-díját, majd 2007-ben a Saul Bellow-díját ítélték oda neki. Szülővárosában utcát neveztek el róla, 2011-ben pedig megkapta a Nemzetközi Man Booker Díjat is. Az irodalmi Nobel még nincs meg, róla is évek óta suttogják, hogy esélyes.
Ngũgĩ wa Thiong’o
A kenyai író, költő, drámaíró, publicista neve sem lehet ismeretlen azok számára, akik az elmúlt években figyelemmel követték az esélylatolgatásokat. Thiong’o Kenyában született, tanulmányait kálvinista missziós iskolákban kezdte meg, egyetemi diplomát Ugandában szerzett. Egy 1977-ben született drámája miatt az akkori alelnök letartóztatta, szabadulása után pedig emigrálni kényszerült, és csak 22 év elteltével térhetett haza. A száműzetése idején angolul írt, de ma már kikuju nyelven alkot, és a saját írásait ő maga fordítja angolra. A magyar olvasók előtt sem teljesen ismeretlen, három műve jelent meg az 1970-es években.
Idén az irodalmi Nobel-díjjal 8 millió svéd korona jár, ami átszámítva nagyjából ugyanannyit ér, mint az 1901-ben odaítélt 150,782 korona. Volt már ennél több is a díjjal járó pénzösszeg: 2001-ben több mint 11,5 millió svéd koronát kapott az akkori kitüntetett, V. S. Naipaul.
Forrás: Wikipédia, Geopen Könyvkiadó, Olvasoterem.com