Tamsyn Muir: Harrow, a Kilencedik (Fumax, 2021)

Tamsyn Muir: Harrow, a Kilencedik

Írta : Tamsyn Muir
Eredeti cím : Harrow the Ninth
Eredeti kiadás : 2020
Magyar cím : Harrow, a Kilencedik
Fordította : Varró Attila
Kiadó : Fumax Kiadó
Recenzált kiadás éve : 2021
Terjedelme (oldalszám) : 528
40
Vidd hírét!
 
 

Néhány hónappal ezelőtt, amikor R. F. Kuang Mákháború trilógiájának utolsó részét olvastam, sokat gondolkodtam azon, hogy egy kezdetekben érdekes, minden hibája ellenére élvezhető sorozat, hogyan veszíthet annyit a minőségéből, hogy a végére egy szinte teljesen érdektelen tucatregénnyé váljon? Recenziómban kifejtettem és ismertettem azokat a dolgokat, amelyek véleményem szerint kisiklatták Zsin történetét és amelyeknek köszönhetően, mint olvasó, csalódtam az írónő könyvében.

Azért említem éppen Kuangot, mert az ő és az új-zélandi Tamsyn Muir szituációja nagyon is hasonló. Mindketten fiatalon robbantak be a könyvpiacra, első regényeik hatalmas sikert arattak, lefektették az alapokat olyan sorozatokhoz, amelyek a maguk nemében egyedinek számítanak, ráadásul több neves irodalmi díjat is elnyertek. És ahogyan az a Mákháború esetében történt, Muir sorozata szintén sokat veszített a minőségéből a későbbiekben, azzal az apró eltéréssel, hogy a Harrow, a Kilencedik csupán a Lezárt-sír sorozat második része, amelyet továbbiak követnek majd.

A Harrow, a Kilencedik az előző kötet mintájára szintén in medias res indít, rögtön abba a metaforikus mély vízbe dobva az olvasót, ahonnan ebben az esetben szinte lehetetlen kievickélni. De hogy ne szaladjak nagyon előre, kezdjük az elején.

A történet néhány hónappal a Gideon, a Kilencedik eseményei után veszi fel a cselekmény fonalát, ezúttal Harrow szemén keresztül mutatva be mindazt, ami a szereplőkkel történik. A halhatatlan császár, az Első Nekrolord újdonsült lyctoraként Harrownak minden megadatott, amit egykor el szeretett volna érni, azonban hamar világossá válik, hogy valami hibádzik. A Tisztelendő Leány viselkedése nem egészen egyezik meg azzal, ahogy az előző regényből már megismerhettük, továbbá az itt-ott elejtett információmorzsákból az is kiderül, hogy komoly problémák vannak a memóriájával. A különös narrációnak köszönhetően pedig – Muir a második és váltott személyű elbeszélés mellett döntött – mi magunk válunk Harrow-vá, ami egyáltalán nem könnyíti meg a szálak kibogozását. Ha mindez nem lenne elég, az írónő megpróbálja velünk, olvasókkal is elhitetni, hogy az első kötet cselekménye nem pont úgy zajlott, ahogy arra mi emlékszünk, plusz néhány esetben a kronológikusságot is sutba dobja, arra kényszerítve minket, hogy egyre mélyebbre süllyedjünk a káoszban, ami a Harrow, a Kilencedik.

Ha megpróbálunk túllépni a kaotikus és rettentően zavaró elbeszélői stíluson, még mindig meg kell bírkóznunk Muir szereplőivel, akiknél érdektelenebb társulatot a sci-fi irodalom még nem hordott a hátán. Ugyan tudjuk, hogy Harrow élete soha sem volt egyszerű, és tisztában vagyunk azzal, hogy mit kellett feláldoznia azért, hogy eljusson a császár színe elé, a karakter mégis egysíkú és lapos lett. Jól látható, hogy az írónő szeretett volna kezdeni valamit ezzel a tragikussággal, és meg akarta mutatni, hogy a regény főszereplője sokkal többet szenvedett, mint bárki más, de sajnos igencsak mellé fogott. Akárcsak Zsin, úgy Harrow is csak üres héja egykori önmagának. Ha pedig már a szereplőknél tartunk, nem mehetünk el szótlanul az univerzum halhatatlan császára mellett sem, aki… az univerzum halhatatlan császára. Sokkal több sajnos nem derül ki róla, annak ellenére, hogy a többi szereplő – akik jóformán semmit nem adnak hozzá a történethez azon kívül, hogy olyankor bukkannak fel, amikor épp szüksége van rájuk az írónőnek – számtalan érthetetlen és homályos utalást tesz a múltjára vonatkozóan. Ezen kívül teázik, kekszet eszik és folyamatosan az írótábláján pötyög, néha pedig egy-egy lélektelen párbeszédet is lefolytat a többiekkel.

Szinte érthetetlen, hogy mi ment ennyire félre a kötet írása közben, hiszen a Gideon, a Kilencedik-kel Tamsyn Muir megalapozott egy olyan történetnek, ami egyedi és üde volt, tele vicces helyzetekkel, rendkívül okos vagy épp rendkívül béna (szándékosan béna) karakterekkel és egy érdekes világgal. A sorozat második részére azonban mindez hamuvá lett, a kísérletezések a szöveggel és szereplőkkel nem tettek jót a történetnek, és bár a világépítés és mágia apránkénti bemutatása folytatódott, ez nem elég ahhoz, hogy megmentse a könyvet önmagától.

A regény talán egyetlen pozitívumaként ezt a világépítést és mágiát lehetne megemlíteni, amelyek még mindig rejtenek magukban potenciált, az viszont végig rejtély marad, hogy a Muir által megálmodott univerzumban miért készül minden plexiből, és ami fontosabb, miért kell ezt szinte minden oldalon megemlíteni, miért használják a szereplők mindenre a hüvelykujjukat, és hogy miért szivárványszínű minden.

Tamsyn Muir első regényével elnyerte a Locus- és Crawford-díjakat, és jelenleg az egyik legújabb szenzációnak számít a sci-fi és fantasy irodalom berkein belül. A Harrow, a Kilencedik-et két másik kötet követi, amelyek valószínűleg hamarosan magyarul is olvashatóak lesznek, hála a Fumax Kiadónak. Jelen recenzió negatív felhangja ellenére a Lezárt-sír sorozat hatalmas sikernek örvend, a különböző olvasói weboldalakon számtalan pozitív értékelést találni, így senki ne rettenjen el teljesen az írónő munkásságától. Ahogyan az első kötet, úgy ez a regény sem lesz mindenki ínyére, viszont aki kitart mellette, felfedezhet olyan dolgokat benne, amelyek fölött én talán elsiklottam.


Vidd hírét!