Kingsolver karitatív célokra fordítja a Demon Copperheadből származó bevételt

Vidd hírét!
 
 

Amikor Barbara Kingsolver a Demon Copperhead című regényét írta, amely az opioidválság Nyugat-Virginiára gyakorolt pusztító hatását tárja fel, kétségei támadtak afelől, vajon az olvasók érdeklődését felkeltené-e egy ilyen nyomasztó téma. Tudta, hogy a történetét valós eseményekre kell alapoznia ahhoz, hogy valamiképp bevonja az olvasókat, így elutazott a nyugat-virginiai Lee megyébe, amelyet különösen súlyosan érintett a krízis. Órákon át beszélgetett az érintettekkel, olyan emberekkel, akik gyógyszerfüggővé váltak, akiknek életét a fájdalomcsillapítók tönkretették.

A regény 2022-ben jelent meg (magyarul 2024 végén, fordította Stemler Miklós), és azonnal elsöprő sikert aratott. Kingsolver 2023-ban Pulitzer-díjat kapott a könyvért, mely világszerte immár hárommillió példányban kelt el. De még mielőtt a regény megjelenhetett volna, a szerző úgy érezte, hogy adósa maradt azoknak az embereknek, akik megosztották vele a élettörténeteiket.

Kingsolver úgy döntött, hogy a könyv eladásából származó bevételt egy olyan program finanszírozására fordítja, amely függőséggel küzdő emberek gyógyulását segíti. Február 5-én végül az Instagramon jelentette be, hogy megnyílt a Higher Ground Women’s Recovery Residence. Az épület 8-12 személy befogadására alkalmas, és olyan nőknek nyújt menedéket, akik kábítószer-függőségből lábadoznak. A központ csekély díj ellenében akár két éven át biztosít szállást, tanácsadást és más támogatási formákat, például ingyenes közösségi főiskolai órákat.

Kingsolver Kentuckyban nőtt fel, jelenleg egy virginiai farmon él. Elmondta, hogy úgy érezte, nem hagyhatja figyelmen kívül az opioid-járványt, muszáj foglalkoznia vele valamelyik regényében, ám évekig küzdött azzal, hogyan írjon a problémáról úgy, hogy az olvasók felfigyeljenek rá. Egy angliai könyvturnéja során aztán egy olyan panzióban szállt meg, ahol Charles Dickens a David Copperfield című regényén dolgozott, és ez inspirálta a Demon Copperhead megírására. A regény egy fiú, Damon Fields történetét meséli el, aki egy drogfüggő, egyedülálló anyától származik. A fiú előbb nevelőszülőknél köt ki, aztán gyógyszerfüggővé válik.

Már rögtön a könyv megjelenését követő első héten tudta, hogy a könyvvel valami konkrét dolgot fog tudni tenni, ami segít azoknak az embereknek, akik elmondták neki a történeteiket. “Fogtam ezt a pénzt, visszamentem Lee megyébe, és azt kérdeztem, mit tudunk ezzel kezdeni?”, meséli a New York Timesnak. Mint megtudta, a felépülő szenvedélybetegek támogatására van a legnagyobb szükség; ezeknek az embereknek gyakran nincs lakásuk vagy munkájuk. Férjével, Steven Hopp-pal közösen létrehoztak egy nonprofit szervezetet, hogy lakóotthont teremtsenek nők számára. Amint az az Instagramon közölt bejegyzésből kiderült, elkészült a lakóotthon. Az ünnepélyes megnyitót 2025 tavaszára tervezik, de néhány lakó máris beköltözött.

Kingsolver elmondta, hogy helyi szervezetek is támogatták az erőfeszítést, de az Instagramon azt is hangsúlyozza, hogy ehhez minden olyan olvasó hozzájárult, aki megvásárolta a könyvet. “Ha megvetted és elolvastad a Demon Copperheadet, máris hozzájárultál a projektünkhöz. És megérted, hogy a Demonhoz hasonló gyerekek számára egy kis támogatás az árvaságtól való menekvést jelentheti.


Vidd hírét!