Karácsonyi könyváradat – a harmadik

Vidd hírét!
 
 

Az előző cikkünkhöz hasonlóan most is igyekeztünk úgy szelektálni, hogy az mindenki szája ízének megfeleljen. A cukrásznak főleg.

A kortárs szépirodalom kedvelőinek

az Ulpius-ház Kiadó kínál olyan könyvet, amelyről már most, a megjelenését követő órákban is sokat beszélnek. Az olvasóterem titkos tippje Ugron Zsolna első regénye, az Úrilányok Erdélyben. A könyv valóságos utazás báltermeken és mosókonyhákon, palotákon és romokon, szövevényes rokoni kapcsolatokon és egy sodró szerelmen át a pesti nyüzsgésből a Kárpátok lábához – majdnem az Üveghegyen túlra. Anna irigylésre méltó életet él Budapesten: tökéletes férfi, érdekes tévés munka, sok utazás, nagy társasági élet, ragaszkodó barátok. Ám egy nap különc bécsi nagynénje és egy megrázó találkozás rádöbbenti, hogy szép üvegburája alatt már alig kap levegőt. Útkeresése közben rátalál örökségére – és egy kis erdélyi faluban a mindent felülíró szerelemmel együtt önmagára is. Pillanatképek az erdélyi arisztokrácia elsüllyedt világából, és kései utódaik nem mindennapi hétköznapjaiból.

Twilightereknek

nem tudunk a friss könyvek között Stephenie Meyert ajánlani, de a Könyvmolyképző Kiadó a Vörös Pöttyös Könyvek sorozatában egy másik letehetetlennel lepi meg az olvasóit. Gail Carriger Lélektelen c. regényének főszereplője, Alexia Tarabotti több okból sem élhet komolyabb társasági életet. Elsősorban azért, mert nincs lelke. Másodsorban azért, mert vénkisasszony, apja pedig olasz, ráadásul már meg is halt. Harmadiknak feltétlenül meg kell említenünk a vámpírt, aki az illemszabályokat semmibe véve, bárdolatlan módon lerohanja őt. De hogyan tovább? Alexia kilátásai nem túl rózsásak, mivel véletlenül megöli támadóját, majd rögtön színre lép a szörnyű Lord Maccon (a nagyhangú, lompos öltözetű, de jóvágású farkasember), hogy Viktória királynő nevében fényt derítsen a haláleset körülményeire. Míg bizonyos vámpírok váratlanul felbukkannak, mások ugyanilyen váratlanul tűnnek el, és közben mindenki Alexiára mutogat. Vajon ki tudja nyomozni, mi zajlik London legfelsőbb társadalmi köreiben? Hasznosnak bizonyul-e lélektelen mivolta, amely semlegesíti a természetfeletti erőket, vagy csak felbosszantja ezek gazdáit? És a legfőbb kérdés: ki az igazi ellenség, és van-e nála cukorszörptorta?

Fotósoknak és operatőröknek

a Scolar Kiadó kínálatában találtok ideális karácsonyi ajándékot. A sorozat harmadik tagjaként megjelenő könyv a fekete-fehér fotók készítésének rejtelmeibe avatja be az olvasót. A kötetet különösen aktuálissá teszi, hogy a szerző a színes digitális technikával készült képek igényes fekete-fehér fotókká alakításának műhelytitkaival is foglalkozik. A könyv segít napjaink tehetséges fiatal fotósainak elsajátítani és tökélyre fejleszteni azt a dokumentarista technikát, amelyben 20. századi elődeik – Moholy, Capa, Kertész, Brassai – kiemelkedő alkotásaikkal megalapozták a magyar fotográfia nemzetközi hírnevét. A gazdagon illusztrált könyv logikus felépítésével, gyakorlatias tanácsaival, áttekinthető ábráival és inspiráló fotóival a fotográfiát még csak most tanulók és az elkötelezett amatőrfotósok számára egyaránt hasznos olvasmánynak bizonyulhat. Emellett a gyakorlottabb fotósoknak is segítségére lehet abban, hogy a csupán csak néhány évtizede elterjedt digitális technikával és számítógépes képfeldolgozással miként lehet a korábbi analóg eljárásokhoz hasonló hatásokat elérni.

Sportkedvelőknek

most a fociról szól az ajánlat, és nem csak azért, mert hétfőn volt az El Classico. Kormanik Zsolt kötete az Aréna 2000 Kiadónál jelenik meg a napokban, A futballvilág leghíresebb derbijeiben az El Classicóról is szó esik. A világ legismertebb, több mint száz évre visszatekintő sportágában, a labdarúgásban már szinte a kezdetektől kialakultak olyan párharcok, amelyek ma már nem csak az adott ország, hanem a tévécsatornák révén szinte az egész világ érdeklődésére számot tartanak. Egy Barcelona-Real Madrid, egy Inter-Milan, egy Rangers-Celtic mérkőzés napján nem csak az adott országban áll meg az élet… Kormanik könyve sorra veszi a legizgalmasabb párharcokat, ismerteti azok történetét, eredeti, számos, még soha nem látott fotóval illusztrálva.

Szakácsoknak és cukrászoknak

egy olyan könyvet érdemes ajándékozni, amiből nagy eséllyel egy finom sütemény is az asztalra kerülhet, ha nem is Karácsonyra, de mondjuk szilveszter éjszakájára. Alain Ducasse konyhaművészete magyarul az Alexandra Kiadónál jelenik meg, az ígéretek szerint még a héten. Cukrász- és péksütemények, cukorkák, csokoládédesszertek, fagylaltok, szorbetek, gyümölcsök és aromák – semmi sem hiányzik ebből a hiánypótló kötetből. A könyvben olvasható klasszikus és alapreceptek elkészítése komoly figyelmet és alkotókészséget igényel. Az itt szereplő édes fogások tökéletes folytatásai a sós ételeknek. A jó étel öröm, s a harmóniát nem törheti meg a desszert sem. Könyvünk egyszerre konyhatechnikai ismertetés, enciklopédia, ugyanakkor a világ ízeire nyitott mű is, mivel számtalan desszertet ajánl Olaszországból és az angolszász világból is. Alain Ducasse desszertreceptjei tükrözik a világhírű séf alkotói filozófiáját, miszerint a technika nem lehet uralkodó, a terméknek saját erényei által kell érvényesülnie. A receptek olvasása közben betekintést nyerhetünk a régi és mai technikákba, megismerhetjük az arányok tudományát s vele az eredeti aromákat. Nincs cukortúladagolás, fontos az íz, a textúra, a könnyedség, valamint hogy a termék gyorsan elkészíthető legyen. A cukrászat nemcsak pontosságot, hanem ösztönösséget és rögtönzést is igényel. Ez a könyv a hagyományos és modern cukrászat szintézisét adja.


Vidd hírét!