Esther Kinsky regénye a megszokott világunk peremén elterülő senki földje varázsát, mélabús költészetét és fájdalmas elvágyódását festi meg. A Bánság soknyelvű, egyszerre kaotikus és hihetetlen belső rend szerint működő világába pillanthatunk be a német írónő segítségével, aki (ahogy a való életben is tette), letelepszik egy magyar faluban a déli határ mentén, s végigjárja a környék határon inneni és túli településeit. Az írónő egy régi moziról mesél, a tangóharmonikásról és a dinnyecsőszről, egy halról, mely egyszer csak a falu főutcáján terem…
A lírai, impresszionisztikus, szinte mágikus nyelv ritmusát követve élménnyé válnak a vidéki Bánát soknyelvű hétköznapjai. A történetszilánkokból egy olyan magyar és nem magyar valóság képe rajzolódik ki, mely időben és térben közel van hozzánk, mégis kevéssé ismerjük.
És legyen bármilyen csend és dermedtség, ez a világ mégis eseményekkel telítődik: a szavaknak és a dolgoknak, a sorsoknak és a helyeknek jelentést kölcsönöz a lassú közeledés az idegen nyelvhez és az idegenhez. Az írónő fürkésző tekintete a dolgok mélyére hatol, s egyszerre látja meg a bennük rejlő fájdalmat és humort – részvéttel, de soha nem panaszosan, távolságot tartva, de soha nem gúnyosan.
[issuu layout=http%3A%2F%2Fskin.issuu.com%2Fv%2Fcolor%2Flayout.xml backgroundcolor=FFFFFF showflipbtn=true documentid=130319085812-3c3c470fc0774ca9a791243dbb3821ad docname=esther-kinsky-banatsko-reszlet username=olvasoterem loadinginfotext=Esther%20Kinsky%3A%20Banatsko showhtmllink=true tag=banatsko width=660 height=494 unit=px]