Szeptember elsején este a 71. Worldcon alkalmával a Texas állambeli San Antonióban kihirdették a 2013-as Hugo-díjazottak névsorát. Íme a nyertesek:
Legjobb regény: John Scalzi: Reshirts
Magyarországon a Vének háborúja-sorozattal bemutatkozó 44 éves John Scalzi Redshirts c. regényét 2012-ben írta. Főhőse Andrew Dahl zászlós, aki újoncként érkezik az Intrepid űrhajóra, és nagy lelkesedéssel lát munkához a hajó laboratóriumában. Megtiszteltetésnek érzi, hogy a csillagköz legnagyobb tisztjeivel vehet részt a következő küldetésben; úgy érzi, hogy az élet ennél szebb már nem is lehetne. Aztán rájön, hogy minden egyes küldetés során halálos kimenetelű összecsapásra kerül sor a hajó legénysége és a földönkivüliek között, a tisztek minden esetben túlélik a kalandot, és legalább egy alacsony rangú katona mindig életét veszti. Andrew hamarosan olyan információkba botlik, amelyek megváltoztatják a hajóról alkotott képét, és ugyanakkor lehetősége nyílik megmenteni a teljes legénység életét. Scalzi regénye eredetileg Star Trek-paródiának készült. Itthon az Agave Könyvek tervezi kiadni a könyvet valamikor 2014-ben.
Legjobb kisregény: Brandon Sanderson: The Emperor’s Soul
Brandon Sanderson neve a műfaj magyar rajongói előtt sem ismeretlen, könyvei itthon a Delta Vision gondozásában jelentek meg, Ködszerzet-sorozatából hat jelent meg, az idén kettő. Ugyancsak olvasható magyarul az Elantris c. regénye is. A The Emperor’s Soul ugyanabban a világban játszódik, mint az Elantris, csak más régióban, más szereplőkkel.
Legjobb elbeszélés: Pat Cadigan: The Girl-Thing Who Went Out for Sushi
Pat Cadigan eddig öt regényt írt, de a magyar olvasók még nem olvashattak tőle semmit. Első elbeszélése 1978-ban jelent meg. A szerző korábban kétszer is (1992-ben és 1995-ben) megkapta az Arthur C. Clarke-díjat.
Legjobb novella: Ken Liu: Mono no Aware
Ken Liu elsősorban rövidprózában erős. A Kínában született, Amerikában élő férfit 2011-ben és 2012-ben egyaránt Hugo- és Nebula-díjra jelölték a legjobb kisregény és a legjobb novella kategóriákban; 2011-ben végül Nebula-díjat, 2012-ben pedig Hugo-díjat kapott a legjobb novella kategóriában, ez utóbbit idén megismételte. 2012-ben a The Paper Menagerie c. novellájáért egyébként a Hugo-díj mellett besöpörte a rangos Locus-díjat és a World Fantasy Díjat is. Magyarul tudomásunk szerint egyetlen műve sem olvasható.
További díjazottak:
- Legjobb kapcsolódó könyv: Brandon Sanderson, Dan Wells, Mary Robinette Kowal, Howard Tayler and Jordan Sanderson: Writing Excuses Season Seven
- Legjobb képregény: Saga, Volume One, írta Brian K. Vaughn, rajzolta Fiona Staples (Image Comics)
- Legjobb forgatókönyv (hosszú): Bosszúállók, írta és rendezte Joss Whedon (Marvel Studios, Disney, Paramount)
- Legjobb rövidfilm: Trónok harca: “Feketevíz”, írta George R.R. Martin, rendezte Neil Marshall. Készítők David Benioff és D.B. Weiss (HBO)
- Legjobb szerkesztő (kispróza): Stanley Schmidt
- Legjobb szerkesztő (regény): Patrick Nielsen Hayden
- Legjobb hivatásos művész: John Picacio
- Legjobb semiprozine: Clarkesworld, szerkesztik Neil Clarke, Jason Heller, Sean Wallace és Kate Baker
- Legjobb fanzin: SF Signal, szerkesztik John DeNardo, JP Frantz és Patrick Hester
- Legjobb amatőr író: Tansy Rayner Roberts
- Legjobb amatőr művész: Galen Dara
- Legjobb fancast: SF Squeecast, Elizabeth Bear, Paul Cornell, Seanan McGuire, Lynne M. Thomas, Catherynne M. Valente (előadók) és David McHone-Chase (technikai producer)
- John W. Campbell-díj a legjobb új szerzőnek: Mur Lafferty
A Hugo-díj (Hugo Award) a science fiction és fantasy műfajában kiosztott legrangosabb díj. A díjat minden évben a Nemzetközi Science Fiction Társaság (Word Science Fiction Society) összejövetele, a Worldcon küldöttei ítélik oda az előző naptári évben született művekért és elért eredményekért, nyelvi és nemzetiségi kritériumtól függetlenül. A díjat az Amazing Stories nevű sci-fi magazin alapítójáról, Hugo Gernsbackről nevezték el, először 1953-ban került kiosztásra.