Emily Henry: Nyáron a párom (Central Könyvek, 2024)

Emily Henry: Nyáron a párom

Írta : Emily Henry
Eredeti cím : People ​We Meet on Vacation
Eredeti kiadás : 2021
Magyar cím : Nyáron a párom
Fordította : Szieberth Ádám
Kiadó : Central Könyvek
Recenzált kiadás éve : 2024
Terjedelme (oldalszám) : 464
95
Vidd hírét!
 
 

Poppy és Alex egy chicagói egyetemen találkoztak először, akkor még álmukban sem gondolták volna, hogy egy napon majd barátok lehetnek, mi több, legjobb barátok, vagy akár még annál is többek. Mindketten Ohióban nőttek fel, viszont egyéb hasonlóságot nem igazán találnak egymásban, annál inkább szembetűnőek a kettejük közötti különbségek. Alex egy visszahúzódó, szerény személyiség, aki szeret otthon ücsörögni, Poppy viszont egy életvidám, drámai egyéniség, aki imád utazni és új embereket megismerni. 

Poppy New Yorkban él, Alex Ohióban tanít, ezért nagyon ritkán találkoznak, de eldöntik, hogy ezentúl minden nyarat együtt töltenek. Egy teljes évtizedig járják együtt a világot, majd hirtelen mindent megváltoztat a katasztrófába torkolló horvátországi út. Azt követően két évig nem beszélnek egymással, és ez mindkettejüket megviseli. Eközben Poppy mindent megkap, amire csak valaha vágyott. Egy menő utazási magazinnál dolgozik, a világot járja, de mégsem boldog, magányosabb, mint valaha. Minden egyes nap eszébe jutnak a szebbnél szebb emlékek, amelyeket Alexszel élt át. Egy nap bátorságot gyűjt, és újra kapcsolatba lép a barátjával; meglepetésére Alex nem utasítja el a kezdeményezését, így beszélgetni kezdenek. Kiderül, hogy Alex legkisebb öccse a napokban házasodik, és a menyegzőre Poppy is meghívást kap. Együtt mennek tehát az esküvőre, és együtt töltik a lagzi előtti pár napot is. Ez idő alatt eszükbe jut, hogy annak idején miért is szerették meg egymást.

A történet cselekménye két idősíkban játszódik, ezekben Poppy szemszögéből követhetjük nyomon a múlt és a jelen nyarak eseményeit. A barátságuk kialakulása kezdetén nem a nyarak minőségén, hanem az élményen volt a hangsúly. Mivel mindketten minimális anyagi javakkal rendelkeztek, a nyaralásokat kihívásként élték meg. Ahogy teltek az évek, Poppy munkahelyének köszönhetően alkalmuk nyílt pár elfogadhatóbb nyaralásra, amelyeknek egy bizonyos út vetett véget, és az volt az utolsó közös nyaruk. Poppy a sikerei ellenére nem boldog a luxusvakációival, mert a nyaralásokat kényszercselekedetnek érzi. Az utolsó két évben a kirándulások havonta esedékesek, de ezeket már munkahelyi kötelességként végzi. Poppy itt döbben rá, hogy hiába a fényűzés, a kényelem, ha a lelkében ott van  a veszteség, amelyet semmi sem tud betölteni.

A regény alapvetően humoros hangvételű, azonban az írónő arra is figyelt, hogy komoly témáknak is helyet adjon, ilyenek például a gyerekkori traumák, a bántalmazás, a félelmek, az anyagi javaktól való függőség, az érzelmek elfojtása és feldolgozása. A regény olvasása közben döbbentem rá, hogy valóban léteznek ezek a felkavaró és nyugtalanító élethelyzetek, amelyek akár a saját életünkben is előfordulhatnak. Éppen ezért a regényt főleg a fiatal generációnak ajánlom, de a felnőtteknek is figyelemfelkeltő olvasmányélményt nyújthat.

Eddig nem olvastam a romkom műfajába sorolható könyveket, bár ez után a könyv után biztosan állíthatom, hogy lesz még hasonló olvasmányom. A Nyáron a párom feledhetetlen irodalmi alkotásnak bizonyult. Nagyon szórakoztatónak találtam, hogy a szereplők, bár bőven meghaladták a tinikort, néha úgy viselkednek, mint a kamaszok és hogy a fiatalkori vakációk során mindegyre vicces szituációkba keverednek. Szintén a könyv komikus vonalát erősítették Poppy szülei a humorérzékükkel, amivel azonnali szimpátiát keltettek bennem. A regény romantikus vonaláról beszélve tanúsíthatom, hogy ennél cukibb szerelmi történetet ritkán olvas az ember: a bókok, az egymásra való odafigyelés, hogy mindig igyekeznek a másik kedvében járni – ezek mindig megdobogtatják az olvasó szívét. Igaz, az én ízlésemhez mérten kicsit lassan indult be a románc, de a regény csattanója kárpótolt. Mindezek mellett az sem mellékes, hogy minden az utazás körül forog: Kanada, Franciaország, Horvátország, Sanibel-szigetek, Görögország stb. A szépen leírt tájak azt az érzést keltik az olvasóban, mintha ő is ott lenne.

Emily Henry amerikai írónő, aki a romantikus regényeiről ismert; jelen sorok írásakor négy könyve már magyar nyelven is olvasható: Nyáron a párom, A könyvek szerelmesei, A boldogság otthona és a Strandkönyv. A következő regényét mindenki tűkön ülve várja, a Great Big Beautiful Life megjelenése 2025. április 22-én várható.


Vidd hírét!