117 éve született Déry Tibor

Vidd hírét!
 
 

Édesapja, Déry Károly ügyvéd, édesanyja Rosenberg Ernesztina, bécsi kereskedő leánya. Az író négyéves korától kilencéves koráig ágyban feküdt csonttuberkulózissal közben pedig különböző külföldi gyógyintézetekben ápolták.

A Budapesti Kereskedelmi Akadémia elvégzése után egy évet töltött nyelvtanulással St Gallenben, majd tisztviselői állást kapott a nagybátyja, Rosenberg Hermann igazgatása alatt álló Nasici Rt. fakitermelő vállalatnál. Hat évig dolgozott ott, felváltva Galócáson és Pesten, időközben a kezdeti ismerkedési évek után vezető beosztásra szánta a család. Ám az író „sikeres” sztrájkot szervezett a vállalat alkalmazottai között, ezért a család büntetésből bevonultatta katonának.

1917-ben az Érdekes Újság ezer koronás regénypályázatot hirdetett, erre küldte be az író a Lia című kisregényét, amelyet a bíráló bizottság ugyan figyelemre méltónak titulált, ám a szerkesztőség nem vállalta a közlését, így a Nyugatban jelent meg, rögtön botrányt is kavarva. A megjelenés után a szerzőt szemérem elleni vétségért perbe fogták és 1200 korona pénzbüntetésre ítélték, amit különben a Nyugat szerkesztősége átvállalt.

1919-ben belépett a Kommunisták Magyarországi Pártjába és a Tanácsköztársaság idején tagja volt az Írói Direktóriumnak. Édesapja, aki ekkor hetvenhat éves volt, amikor utolsó vagyonát, a bérházát államosítják, öngyilkos lett. Végrendeletének egy részét olvashatjuk az író későbbi regényében, A befejezetlen mondatban. Az akkor már 25 éves fiú viszont lelkes kommunistának tartotta magát: a munkásmozgalom modern hangú költője volt. A Tanácsköztársaság bukását követően letartóztatták, majd szabadulása után házasságot kötött Pfeiffer Olgával, Pfeifer Salamon és Schwarcz Mária lányával Budapesten, az Erzsébetvárosban 1920. július 25-én, akivel később közösen az emigrációt választották.

1921-ben megjelent a Két nővér című elbeszélése a bécsi Pegasus kiadónál és több írása az erdélyi lapokban. „Még nem derült ki – írja róla Jordáky Lajos – , hogyan és ki által került kapcsolatba Déry Tibor az erdélyi radikális sajtóval, de tény, hogy már 1921-ben megjelennek írásai a kolozsvári Napkeletben és a Keleti Újságban.”

1924-ben Párizsba költözött, ahol előbb boltiszolgaként kereste a kenyérrevalót egy posztókereskedésben, majd mint nyelvtanár, később pedig mint bélyegkereskedő. 1926-ban az olaszországi Perugiába költözött, ahol drámaírásba kezdett, Óriáscsecsemő címmel, valamint a Hétszáz éves Szent Ferenc vagy az Assisi-film című művét alkotta.

1927-ben hazaköltözött Pestre, majd nem sokkal ezután elvált feleségétől; nagyjából ezzel egyidőben kezdett közölni a Korunkban. Egy évvel később megjelent az Énekelnek és maghalnak című verseskötete, melyről a következőt olvashatjuk Pomogáts Béla Déry-monográfiájában: „valóságos albuma a modern irányzatok törekvéseinek. Legfőként Kassáktól tanult.”

1937-ben lefordította Andé Gide Utazásom a Szovjetúnióban című művét, amelyért két havi fogházra és három évi hivatalvesztésre, valamint polgári jogainak ugyanilyen tartamú felfüggesztésére ítélték. „A fordítás és a körülötte támadt viharok különben jelentős szerepet játszottak Déry életében” – írja Ungvári Tamás Déry Tiborrról szóló érdekes könyvében. – Nyilvánvalóan igazságtalan, továbbá politikailag is meggondolatlan, elhamarkodott ítélet volt, hiszen joggal írja Déry: „A könyvet a fasiszta Olaszországban antikommunista műként, szabadon forgalmazták, Franciaországban szerzőjét a sztálinisták támadták – Magyarországon épp ellenkezőleg, fordítóját kommunista propagandáért elítélik.” A Gide-fordítás, melyet politikai aktusként fogtak fel, voltaképpen része volt annak a bérmunka-sorozatnak, amelyet az író kénytelen-kelletlen a megélhetésért vállalt.

1945 után az író ismét belépett a kommunista pártba, közben megismerkedett Oravecz Paula munkásírónővel akit nemsokára feleségül is vett. Három évvel később Kossuth-díjat kapott, Olaszországba utazott, majd részt vett a Varsói Békekongresszuson, ugyanebben az évben megjelent a Jókedv és buzgalom című elbeszéléskötete.

1955-ben házasságot kötött Kunsági Mária Erzsébettel (Böbe), ő lett Déry harmadik felesége. A következő években tovább folytatta alkotó munkáját, olyan művek fémjelzik e korszakot, mint a Simon Menyhért születése, Talpsimogató, A ló meg az öregasszony, Niki. Egy kutya története.

Ha fontosabb életrajzi adataival egybevetjük Déry Tibor legjellemzőbb novelláinak keletkezési idejét, a következő korszakhatárokat figyelhetjük meg életművében: A prágai lány (1931) a polgári-értelmiségi létforma kiúttalansága; Svájci történet (1936) a munkásokkal szimpatizáló demokratikus eszménykeresés; Alvilági játékok (1945), Jókedv és buzgalom (1946) a háború embertelensége és a nyomor; A fehér pillangó (1950) és a Simon Menyhért születése (1953) új eszménykeresés, romantikus illúzió; Szerelem (1956) illúziókról lemondó, szigorú számvetés, majd a Capricciók (1966) korszaka, amelyben már az emberi lét, értelem és elmúlás kérdésköreivel, hiten, illúzión és kiábránduláson túli gondolkodó érett írói szemlélete fogalmazódik meg, a legmodernebb irodalmi formában.

Életművében stilisztikailag az expresszionizmustól, a realizmuson át a groteszkig vezet ez az út, de mindvégig megőrzi a szürreálishoz vonzódó nagy epikus részletező hajlamát, mesélőkedvét. Elbeszéléseinek részletező, kifejtő, minden magyarázatot végiggondoló szerkezeti felépítése nem korunk sokkoló, tömör novella-eszményét követi, hanem minden egyes rövid írásán egy-egy nagy regény lendületét érezzük, a létet a maga teljességében megragadni akaró művész első akkordjaiként szemlélhetjük.

 1956 júniusában a Petőfi-köri sajtóvitában a pártvezetést egyoldalúan bíráló felszólalása után kizárták a pártból, ezt követően föllépett a Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány ellen, amiért kilencévi börtönbüntetésre ítélték. Büntetését 1961-ben felfüggesztették, majd teljes amnesztiát kapott. A nyarakat balatonfüredi Tamás-hegyi házában töltötte. Itt készült róla a Magyar Televízió 1977-ben sugárzott műsora. Tiszteletére létrehozták a Déry Tibor Díjat, amit először 1984-ben adtak át. 1977 augusztus 18-án, 83 éves korában, dicsősége teljében halt meg.

 


Vidd hírét!