Dmitry Glukhovsky feleleveníti Metró-trilógiájának földmélyi rémvilágát

Vidd hírét!
 
 

Dmitry Glukhovsky, a kortárs orosz irodalom egyik legizgalmasabb szerzője legújabb könyvével világhírű Metró-trilógiájának földmélyi rémvilágát eleveníti fel – ezúttal a felszínen, egy pusztító polgárháborút követően darabjaira szakadt Oroszország díszletei között. Az eredetileg hangoskönyvnek készült (és kötet formájában elsőként magyar nyelven megjelent) Poszt sodró lendületű, egyúttal mélyen elgondolkodtató kalandregény a történelem tragikus önismétléseiről, valamint arról, hogy lehetséges-e emberhez méltó életet élni a totális pszichés hadviselés, a mindent átható propaganda közepette.

A nem túl távoli jövőben járunk, az egykoron hatalmas Oroszhon már csak halovány árnyéka korábbi önmagának. A főváros és a fellázadt régiók közötti polgárháborút követően az ország romokban hever, a távkommunikáció és -közlekedés lehetőségei minimálisra szűkültek, a túlélők többsége vonatállomásoknál kiépített erődökben meghúzódva folytat mindennapos küzdelmet a tömegpusztító fegyverek toxikus utóhatásaival.

Dmitry Glukhovsky: Poszt (Helikon, 2019)

A „Széthullás” után Moszkóviára zsugorodott birodalom keleti határa a Volga mentén húzódik; az immáron hajózhatatlan, mérgező vizű folyó egyetlen megmaradt (és ezáltal kiemelt stratégiai fontossággal bíró) hídját ez egykori jaroszlavli abroncsgyár helyén létesített Poszt vigyázza. Mi lehet vajon a másik oldalon? – pontosan senki sem tudja. A kínzó kérdés Jegort, a Poszt parancsnokának tizenhét éves mostohafiát sem hagyja nyugodni. A reménytelen szerelemtől és zenészi ambícióktól fűtött rebellis kamaszt egyre jobban vonzza a halálos ködbe burkolózó vasúti híd, amely talán a kiutat jelentheti számára a helyőrség szürke féléletéből.

Dmitry Glukhovsky legújabb könyve a Metró-trilógia világát kitágító posztapokaliptikus kalandregény, mely ugyanakkor egy égetően aktuális kérdést is tartogat olvasójának: milyen hosszú távú, talán jóvátehetetlen károkat okoz korunk egyre erősödő pszichológiai hadviselése; az az új, gyilkos erejű propaganda, amely a világ egy részén már elfoglalta az igazi politika helyét?

Dmitry Glukhovsky (1979) az új orosz irodalom világszerte népszerű szerzője. Bemutatkozó regénye, a világvége utáni Moszkva földalattijában játszódó Metró 2033 számos országban bestseller lett. Posztapokaliptikus sikerkönyvét később trilógiává bővítette (Metró 2034 és Metró 2035), de írt történelmi kalandregényt (Szürkület), sci-fi-elemekkel átszőtt szatirikus elbeszéléskötetet (Orosz népellenes mesék), nagyszabású negatív utópiát (Futu.re) és az okostelefonok világára fókuszáló modern bűnregényt (Text) is. Poszt című legújabb regénye eredetileg hangoskönyv formájában jelent meg.


Vidd hírét!